Gyermekeink fejlődése és jövője jelentős mértékben a pedagógusokon múlik. De vajon milyen munkát fognak végezni, ha nincsenek biztosítva a szükséges feltételek? A túlterheltség és a megalázóan alacsony bér pedig motivációnak elég kevés. És ha ők nem motiváltak, akkor a gyerekeinket vajon hogyan fogják a tudás megszerzésére ösztönözni? 

Mi sem bizonyítja jobban a pedagógusok túlterheltségét, mint az a szomorú tény, hogy a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) Országos Választmányának elnöke, Szűcs Tamás lemondott a tisztségéről, aminek legfőbb oka a túlterheltsége volt. A döntés sajnos pontosan illeszkedik abba a folyamatba, amit a kormány évek óta támogat, ez pedig a pedagógusok szakmai érdekképviseletének leépítése. Úgy bánnak az oktatással, mint egy megtűrt rokonnal, aki mindig utoljára kap enni, és akkor is a maradékot – ha egyáltalán.

A PDSZ tagjai az elmúlt évek során önerőből, folyamatosan az árral szemben, sokszor megerőltető önkéntes munkával és hatalmas áldozatokat vállalva dolgoznak azért, hogy javítsanak a pedagógusok helyzetén és sorsán.

A megbecsülés teljes hiánya, a kiszámíthatatlanság, a túlhajszoltság, az érdekképviseleti mozgástér folyamatos szűkítése, a felesleges politikai játszmák, valamint az átgondolatlan reformok lassan oda vezetnek, hogy nem lesz, aki összefogja és képviselje a szakmát. Akkor pedig végképp bármit meg lehet majd tenni velük.

A tanárok júliusban a fizetésükkel arányos, 10%-os bérpótlékot kapnak, ami megalázó. Semmit nem javít a megélhetésükön, szinte észre sem veszik. Ez nem segítség! Ez mindössze alamizsna, és még annak is halovány.

Az LMP szerint a szakma jövője múlik azon, hogy a pedagógus életpályamodell a fiatalok számára is vonzó legyen. Különben 5 év múlva a tanári szobák kongani fognak az ürességtől. Hogy ez ne történhessen meg, azonnali, 50%-os béremelésre van szükség.

Ezen túlmenően az LMP azt is sürgeti, hogy a kormány ne akadályozza, hanem épp ellenkezőleg, támogassa a nevelő-oktató intézményekben dolgozók számára a jogszerű sztrájk és az érdekérvényesítés minél szélesebb körű lehetőségét. Ha ezek megvalósulnak, újra értékes és vonzó lesz a pedagóguspálya, aminek az is megnyugtató eredménye lesz, hogy gyerekeink biztosan motiválva lesznek az egész életüket megalapozó tudáscsomag megszerzésére.

 

Hohn Krisztina,
az LMP frakció tagja