Gál József: a főváros is támogassa a műanyag zacskók betiltását

Az LMP olyan törvényjavaslatot nyújtott be az országgyűlésnek, ami 2020. január 1-től száműzné Magyarországról a műanyag bevásárló-reklám táska előállítását és forgalmazását és elindítottuk az Egyszer se használatos műanyag kampányt.

2018. augusztus 18-án egyeztetést kezdeményeztem Tarlós István főpolgármesterrel, Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettessel és Szalai Piroskával, a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány (BVK) kuratóriumi elnökével egy olyan stratégia kidolgozása céljából, mely a budapesti kis- és középvállalatok esetében támogatta volna a műanyag zacskók teljes elhagyását és átállást környezetkímélőbb termékekre.

Tarlós István és dr. Bagdy Gábor tegnap érkezett válaszleveléből kiderül, hogy a Fővárosi Önkormányzat nem rendelkezik megfelelő nyilvántartással a támogatni kívánt vállalkozói körről, ami magában eléggé meglepő és aggasztó tény.

A levélből ezek alapján kiderül az is, hogy a főváros szoros költségvetési gazdálkodásában nem állnak rendelkezésre szabad források. Az LMP véleménye szerint ahol van akarat, ott van lehetőség cselekedni is, egy ilyen projekt elindításához töredéke kellene annak az összegnek amit elköltenek értelmetlen budapesti beruházásokra.

Előre mutató és pozitív viszont az a tény, hogy a levélben mint Tarlós István, úgy dr. Bagdy Gábor is “a műanyag hulladék mértékének visszaszorítását célzó – törvényjavaslati, országos szinten kezdeményezett” elképzeléseinket támogatandónak tartják.

Ezért élve képviselői jogosítványaimmal, és élvezve a városvezetés írásbeli támogatását, előterjesztéssel fogok élni a fővárosi közgyűlés felé, javasolja elfogadásra az Országgyűlésnek azt az LMP-s törvényjavaslatot, mely 2020. Január 1-től száműzné Magyarországról a műanyag szatyrok előállítását és forgalmazását.

Fontos megemlíteni, hogy a műanyag zacskók lebomlási ideje 400 év és egy ember egy évben átlagosan 514 db-ot használ belőle. Az egyszer használatos műanyag termékek óriási veszélyt jelentenek a Föld, az élővilág és így az emberiség jövőjére is. Intő tény, hogy 10 millió műanyaghulladék kerül az óceánokba – ez annyi, mintha percenként egy teli kukát borítanának az óceánokba. Ha így folytatjuk, akkor 2050-re több lesz a műanyag az óceánokban, mint hal.

Ahogy globális és országos szinten, úgy Budapesten is sürgősen cselekedni kell. A jövőnk szempontjából elsődleges, hogy felszámoljuk azokat a felesleges környezetszennyező műanyag termékeket, melyek 5-10 perc használat után puszta hulladékká válnak.