A magyar adófizetők fizetik meg Paks2 csúszását!

 

Az LMP továbbra is ellenzi a paksi bővítést, a párt ugyanakkor rámutat arra: több ezermilliárd forintos veszteséget okoz az országnak, ha 2032-ra vagy még később készül el az új blokk.

Ungár Péter országgyűlési képviselő szerdai sajtótájékoztatóján hiányolta a csúszás következményeit vázoló terveket, egyúttal kijelentette, a beruházás tovább drágul, hiszen a hitelkamatot és annak rendelkezésre állási díját hosszabban kell fizetni. Elmondása szerint a számtalan Orbán-Putyin találkozón a magyar miniszterelnök igazán tisztázhatta volna a helyzetet.

A programot részben az 1-es és a 2-es blokk egyidejű működése alatt megmaradt extra áram értékesítéséből kívánta finanszírozni a kormány, de csúszás esetén nem lesz párhuzamosság, így többletbevétel sem.

Az LMP három pontban határozta meg cselekvési tervét: a Roszatomtól kér információkat a csúszásról, de Finnországhoz is tájékoztatásért fordulnak, ahol hasonló technológiájú erőmű működik. Kérdést intéznek még az ügyben is, hogy Günther Oettinger uniós költségvetési biztos, valamint Klaus Mangold német lobbista miért kapott rengeteg pénzt Paks2 előkészítésével kapcsolatban.

Ungár üdvözölte a Roszatom beismerését, hogy a klímaváltozásban súlyos szerepe van az emberi tevékenységeknek, ellentétben Cseresnyés Péter államtitkárral, aki ezt vitatta az Országgyűlésben. A képviselő ugyanakkor tagadta a Roszatom állítását arról, hogy a klímaváltozás ellen atomenergiával lehetne védekezni, és kijelentette: sem nemzetstratégiai, sem fenntarthatósági szempontból nem érdeke Magyarországnak a beruházás.