Hohn Krisztina, az LMP országgyűlési képviselője szerint nem várhat tovább a közoktatás valamint a pedagógusok helyzetének rendezése.

Hohn Krisztina keddi, online is követhető sajtótájékoztatóján közölte: a pedagógusok nagy veszélyben vannak a koronavírus-járvány alatt, hiszen megfelelő kontaktkutatás hiányában nem tudhatják, találkoznak-e vírushordozó diákkal.

Az oktatás jelenleg az egészségüggyel hasonló káosz-fokon működik, ezért azonnali megsegítésre van szükség. Egyáltalán nincs kontaktkutatás az intézményekben és az intézményvezetők nem tájékoztatják a dolgozókat a fertőzésekről. A gyermekek megfertőződése esetén pedagógusaik nem számítanak közvetlen kontaktnak, így ők simán továbbadhatják a fertőzést, nem beszélve arról, hogy nagy részük járványügyileg veszélyeztetett, amire semmilyen protokoll nincs tekintettel.

A legfontosabb a pedagógusok és közvetlen munkatársaik állami tesztelése lenne koronavírus-gyanús rosszullét, vagy igazoltan megbetegedett társuk kontaktjaként, a szakértők szerint is. A potenciális fertőzöttek kiszűrése nélkül semmit sem ér a kapott protokoll. Az is szükséges, hogy minden köznevelési dolgozó karantén esetén automatikusan 100 százalékos táppénzben részesüljön, hiszen ez sehol sem valósul meg. Egy pedagógusnak egyáltalán nem mindegy, hogy 60 vagy 100 százalékot kap, hiszen így is nyomorúságosan alacsony a fizetésük.

A kormány abban sem lát problémát, hogy a szülők akár havonta fizetés nélküli szabadságra kényszerülnek, hiszen csak egészséges gyermek látogathatja az intézményeket, így egy erősebb fejfájás esetén is orvosi igazolás és több napos otthonlét kötelező. Viszont a legtöbbjüknek nincs több szabadsága vagy home office lehetősége. Ők semmilyen segítséget nem kapnak, napról napra sodródnak az elszegényedés felé.

Az LMP szerint elfogadhatatlan, hogy ennyire magukra vannak hagyva a pedagógusok és kiáll mellettük, ezért nyújtott be határozati javaslatot a pedagógusok és közvetlen munkatársainak egészséges munkakörülményeinek biztosítása érdekében, illetve, hogy a családok ne lehetetlenüljenek el anyagilag az oktatásirányítás inkompetenciája miatt.

Emellett fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy a pedagógus és pedagógiai munkát közvetlenül segítők béremelése nem várathat magára. Bérhelyzetük siralmas, sok évvel ezelőtt befagyasztott bértábla a fizetésük alapja. A kormány ugyan büszkélkedik a 10 százalékos fizetésemeléssel, azonban ez nem az alapbér része és sokszor nagyjából 15 ezer forint többletet jelent havonta. Ebből kellene egy pedagógushoz méltó életszínvonalat megteremteni a kormány szerint. Az oktatást közvetlenül segítők pedig ebből az emelésből sem kaptak.

Követeljük tehát:

A vetítési alap minimálbérhez kötését és egyszeri minimum 50 százalékos bérfejlesztést a saját zsebből fizetett eszközök többletköltségének visszatérítésére.

Minden, HH diákokat tanító pedagógus (Budapesten is van ilyen) kiemelt juttatását többletmunka-követelés nélkül.
A NOKS-os dolgozók béremelését, mely esetükben a közalkalmazotti bértábla rehabilitását jelenti.