A Fidesz-kormány tiltja a szélenergiát, ami az egyik legtisztább és legolcsóbb energiatermelési mód. Ezzel szembe megy a magyarok 88 %-ával is, akik támogatnák. Ennek semmi más magyarázata nem látszik, minthogy hamar kiderülne: ha van szélenergia, Paks 2-re nincs is szükség. Ezért szerepel az LMP népszavazási kezdeményezései között is a szélenergia kötelező fejlesztése.

A kormány azért tiltja a szélenergiát, mert a szélenergiával termelt áram költsége harmada az atomenergiáénak, és üvegházgáz kibocsátása is – teljes életciklusra vetítve – hatoda. Így hamar kiderülne: Paks 2-re nincsen szükség.

Miközben a kormány arról panaszkodik, hogy drága a tiszta gazdaságra való átállás, elégeti 6000 milliárd forintunkat egy drága, felesleges és veszélyes beruházásban.

Magyarországon a szélenergia potenciál legalább 10 000 MW, ami a jelenlegi kapacitás harmincszorosa. Szélenergiában szinte minden környező ország lehagyott már minket. Még Szerbia is, ahol 500 MW kapacitás épült – részben magyar befektetők által.

A kormány magyarázkodása szerint azért nem lehet a szélenergiába fektetni, mert a megújulók közt  a napenergia a prioritás. Csakhogy a nap és a szél kiegészíti éppen egymást, lehetne mindkettőt maximálisan fejleszteni. Időben is máskor termelnek, és ugyanolyan rugalmas hálózat kell mindkettőhöz. Az szélenergia a sokkal drágább és piszkosabb atomenergiával nem fér össze.

Heltai László,
az LMP budapesti elnöke