2000. január 31-én 22 órakor a Szamos felső folyásának vízgyűjtő területén működő román-ausztrál tulajdonú,Aurul nevű bányavállalat cianiddal és nehézfémekkel szennyezte a Szamos és a Tisza folyókat. A szennyeződés február 1-jén érte el a Tisza magyarországi szakaszát és vonult le Szerbián át a Dunába, ökológiai katasztrófát okozva a folyó élővilágában.

A haltetemektől bűzlő Tisza-part nemcsak a hazai közvéleményt sokkolta, hanem a környezetszennyezés mértéke megrengette az európai országok lakosságát is. A magyar Országgyűlés 2000. június 16-án erre emlékezve február 1-jét a Tisza Élővilágának Emléknapjává nyilvánította.

A Kárpát-medence természeti értékgazdagsága sérülékeny, ezért az LMP szerint a térség államainak szorosabban kell együttműködniük a magasabb szintű környezetbiztonságért.

Első lépésként fel kell állítani az önálló hazai Környezet- és Természetvédelmi Minisztériumot, amit a Fidesz-kormány az évek alatt felszámolt.

A Tisza egyedülálló életközösségek otthona, amely kiemelt közösségi jelentőségű élőhelyek és fajok otthona, amelynek megőrzése nemzeti és nemzetközi érdek.

Budapest, 2020. február 1.

Schmuck Erzsébet, a Fenntartható fejlődés Bizottságának elnöke

Dr. Keresztes László Lóránt frakcióvezető